Ołtarz Wniebowzięcia NMP

6 Nd WP B / 2024

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
24 marca 2024

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy a idąc w procesji pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.

2. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

3. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi.

4. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz.: 1700 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji nazywanym „Ciemnicą”, gdzie będziemy go adorowali do godz.: 2200. Adoracja będzie prowadzona według porządku wywieszonego w gablocie aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej.

5. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zapraszam jednak do udziału w Drodze Krzyżowej – godz.: 900. Natomiast o godz.: 1500 – Nowenna do Bożego Miłosierdzia. Wielkopiątkowa Liturgię Męki Pańskiej o godz.: 1800. Na zakończenie tej liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie według porządku wywieszonego w gablocie aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej.

Przypominam też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

6. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny – godz.: 1000 i 1200 .

7. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz.: 1900 rozpocznie się – Liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału /dlatego też zachęcam, aby gromadzić się przy ołtarzu polowym/ a następnie dalszy ciąg liturgii. Proszę o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą.

8. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz.: 600 uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię. Następna Msza Święta o godz.: 1030 (natomiast nie ma popołudniowej). W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.

9. Sakramentalnym związkiem małżeńskim mają zamiar połączyć się:
Daniel Rączka, stanu wolnego, zam Grodzisko Dolne z Aleksandrą Jakielaszek, stanu wolnego, zam. Gać. Zapowiedź
3.
Grzegorz Jakub Szlęk, s. Andrzeja i Katarzyny, stanu wolnego, zam – Gać i Katarzyna Zofia Frend, c. Krzysztofa i Barbary, stanu wolnego, zam – Markowa. Zap – 2.
Ktokolwiek zna przeszkody do zawarcia sakramentalnego związku a zachodzące powyżej wymienionymi, zobowiązany jest w sumieniu poinformować Urząd Parafialny.

10. Bóg zapłać za podjęcie kolejki, za ofiarę na kwiaty i środki czystości. W środę proszę o podjęcie kolejki: Ewelina Bielówka, Maria Kaduk, Bożena Lenar, Zofia Lenar, Michał Lenar, Andrzej Wilk. Natomiast w sobotę po Liturgii: Marta Sas, Barbara Głąb, Jadwiga Balawender, Marcin Szęk, Łukasz Homa, Józef Filar.

11. Do Kasy Inwestycyjnej wpłynęły ofiary: Gać nr 519 = 300,00 zł + 120,00 (całoroczna); A.K. Pelc Gać Nr 251 A = 200,00 zł + 120,00 (całoroczna) + 30,00 zł (śmieciowe); Paweł Buczek Gać 337 A = 300,00 zł; „Bóg zapłać, za już i proszę o jeszcze”.

INTENCJE

Ks. Marian – odprawia za –+Kazimierza Jędrejko
PN 25. III. 700 –/od żony Haliny/;
WT26.III. 700 – /od c. Doroty/;
ŚR 27.III. 700  – /od c. Agaty z Szymonem/;
Cz 28.III. 1700  – /od c. Małgorzaty z rodz./;
Sb 30.III. – /od s. Pawła i Grzegorza/;
Nd 31.III. – /od c. Katarzyny z mężem/;
PN 01.IV. – /od chrześnicy Marii z rodz/;

Ks. Szczepan odprawia Msze św.:
Ndz. (24.03.) g. 730 +Antoni Drewniak – greg. 27
Pn. (18.03.) +Antoni Drewniak – greg. 28
Wt. (19.03.) +Antoni Drewniak – greg. 29
Śr. (20.03.) +Antoni Drewniak – greg. 30.

Ks. Krzysztof – /rezydent w Baryczy/ - za +ANNĘ KORDAS

1500 – Nowenna do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa;
                 1800 – Liturgia o Męce Pańskiej;
SB 30. III. 1900 – Liturgia Wigilii Paschalnej – Za parafian;
ND 31. III. 600 – Uroczysta procesja rezurekcyjna a następnie Msza - za parafian;
1030 – +Weronikę Jędrejko;
PN 01. IV. 730++Marię i Stanisława Paluszek;