4 Nd zw B / 2024

28 stycznia 2024

1. To ostatnia niedziela stycznia, w którą przypada Światowy Dzień Trędowatych. Jest to okazja, by pomodlić się za cierpiących na tę straszliwą chorobę, za tych wszystkich, którzy im spieszą z pomocą, a także za wszystkich chorych, opuszczonych i wykluczonych.

2. We wtorek, 30 stycznia, w liturgii wspominamy błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza. Z tej też racji zapraszam na Mszę świętą i nabożeństwo ku uczczenia błogosławionego tegoż błogosławionego. W tym dniu młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania z klas VI i VII SP w Gaci weźmie udział w ramach comiesięcznej katechezy /za miesiąc styczeń i luty/.

3. W tym tygodniu przypadają czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek podczas „Godziny Świętej” otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać.

4. W piątek, 2 lutego, będziemy przeżywali święto Ofiarowania Pańskiego, które w polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz.730 i 1700. Na początku każdej Mszy będzie miała miejsce ceremonia poświęcenia świec, zatem przynieśmy ze sobą świece-gromnice. Niech one staną się znakiem obecności Chrystusa – Światłości świata; zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej obecności i opatrzności Bożej sobie nieustannie przypominać.

Przed południem odwiedziny chorych i starszych parafian z Komunią Świętą, a po południu o godz.: 1500 – wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia a następnie adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podczas adoracji okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Składane w to święto ofiary przeznaczone zostaną na wspomożenie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej ojczyźnie.
Z okazji dnia życia konsekrowanego Siostrom Zakonnym, pracującym w naszej parafii - życzę obfitości Bożego błogosławieństwa. Niech Ten, któremu oddały swe życie, prowadzi drogami ku świętości!

Na Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Adam Szal, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, zamieniając post na jałmużnę.
Każdego, kto skorzysta z dyspensy w dniu 2 lutego zachęca się do złożenia ofiary (jałmużny) na zakony kontemplacyjne lub na misje święte.

5. W sobotę, 3 lutego, z okazji liturgicznego dnia Świętego Błażeja, którego czcimy jako orędownika w chorobach gardła. To również pierwsza sobota miesiąca, zatem po Mszy wieczornej nabożeństwo pierwszosobotnie i różaniec wynagradzający.

6. Bóg zapłać za podjęcie kolejki, za ofiarę na kwiaty i środki czystości. W sobotę proszę o podjęcie kolejki: Anna Kielar, Stanisław Drozd, Anna Zając, Grzegorz Zając, Helena Ferenc, Aneta Długosz, Agata Stęchły.

7. Duszpasterstwo do spraw misji Archidiecezji Przemyskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1,5 % podatku na dzieła misyjne prowadzone przez kapłanów i siostry zakonne pracujące na misjach, a pochodzących z naszej Archidiecezji. Przekazanie 1,5% podatku w naszych rozliczeniach lub osobista wpłata będą świadectwem odpowiedzialności i pamięci o naszych misjonarzach. Ulotki informacyjne są rozłożone na stoliku w przedsionku.