5_Nd_Wielkiego_Postu_A

1. Od dzisiejszej, piątej, niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach.

2. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Pamiętajmy, też że gest solidarnej troski o bliźnich, także tej materialnej, ma szczególne znaczenie.

3. Mija rok od katastrofy smoleńskiej. Przeklęta ziemia, jak zwykło się mówić o lesie katyńskim, pochłonęła następne ofiary. W ów tragiczny poranek stawialiśmy sobie różne pytania. Na większość z nich nie uzyskaliśmy odpowiedzi i prawdopodobnie nie uda się ich znaleźć. Przynajmniej nie tu i teraz.
Wszystko, co działo się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, dużo nam powiedziało o Polsce: dobrego i złego. Ujawniła się wielka narodowa solidarność, zdolność bycia razem, dzięki której tyle razy w naszej historii jak feniks z popiołów powstawaliśmy z niewoli i upodlenia. Ale przebudziły się też upiory: złości, agresji, nienawiści do krzyża, poprawności tzw. elit i części mediów, które za wszelką cenę, nawet kosztem prawdy, próbowały lawirować między stronami sztucznie wygenerowanego sporu. Najbardziej bolesne jest to, że jedna z najtragiczniejszych katastrof ostatnich lat niczego Polaków nie nauczyła.
Tragedia smoleńska nie ma sobie równych w dziejach naszej Ojczyzny. Jeśli o tym zapomnimy, odrzemy z szacunku pamięć poległych i swąd moralnej zgnilizny na zawsze wpisze się w karty historii Polski. Nie musi tak być. Zróbmy wszystko, aby przyszłe pokolenia nie musiały się za nas wstydzić.

4. Sakramentalnym związkiem małżeńskim mają zamiar połączyć się: Adrian Sebastian Ulman syn Zbigniewa i Marii Kordas, stanu wolnego, zamieszkały Gać i Elżbieta Sylwia Rusinek córka Franciszka i Haliny, stanu wolnego, zamieszkała w Markowej. Zapowiedź 2. Gdyby ktoś wiedział o przeszkodach między tymi osobami zobowiązany jest w sumieniu poinformować Urząd Parafialny.

5. Przyszła niedziela, 17 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej, Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy palmy, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.

6. Ruch Apostolstwa Młodzieży poprzez przedstawiciela a naszego młodego parafianina tj. Kamila Jeżowskiego, zaprasza naszą młodzież na spotkania RAM. Spotkania te będą przygotowaniem przed założeniem Parafialnej Grupy RAM w Gaci. Czas spotkań będzie poświęcony na omawianiu wybranego tematu z konspektu prac w grupach, interpretacji fragmentów Pisma Św., chwili refleksji, rozmowie pomiędzy uczestnikami spotkania a także na śpiewie i zabawach.
Jednym z podstawowych warunków przyjęcia na członka Grupy Parafialnej jest ukończony 13 rok życia. Kamil serdecznie zaprasza młodych z naszej parafii, którzy ukończyli 13 lat na pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w poniedziałek 11.04.2011 r. o godzinie 18:50 w salce obok kościoła. Na pierwszym spotkaniu zostanie przedstawiony plan pracy na najbliższe spotkania i pozostałe informacje na temat formacji.
Serdecznie zapraszam i zachęcam do uczestnictwa.

7. Dziś uczniowie z Zespołu Szkół w Łańcucie Nr.1 – przeprowadzają akcję polega na rozprowadzaniu żonkili wykonanych przez uczniów a pieniądze uzyskane z kwesty zostaną przeznaczone na Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.
Równolegle z tą akcją nasza młodzież kwestuje – sprzedając kwiatki i palmy – na „pomoc dla Jasia”.

Caritas Archidiecezji Przemyskiej informuje o utworzeniu konta z dopiskiem - „pomoc dla Jasia”.
Nr konta: I O/Przemyśl 82 1240 2568 1111 0010 3274 7190